keriganbih
keriganbih keriganbih
  • 19-09-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy ? 1lb of walnuts for 3.49 or 10 oz of walnuts for 2.49

Respuesta :

MegaDanger
MegaDanger MegaDanger
  • 19-09-2017
10 oz for 2.49. Hope I helped :)
Answer Link
jdshibles
jdshibles jdshibles
  • 19-09-2017
1lb for 3.49 is 21.8 cents per ounce.10oz. for 2.49 is 24.9 cents per ounce. Making the 1lb for $3.49 is a better buy.
Answer Link

Otras preguntas

2log5+log36-log9 pls euavalute pls I show work so I can learn please
How do you print a document?
what is Christian humanism!
How is a coefficient used to balance an equation
Pls help two geometry questions attached.
How can I use presence and circumstances in a sentence
Pls help me on this I’ll give the brainliists to whoever answers right first. A) x=73.3, y=15.3 B) x=73.3, y=20.7 C) x=100, y=10 D) x=100, y=26
What’s the difference between colloquial and formal speech of writing?
copie e complete de forma a obter frações equivalentes
Which statement represents the biconditional statement of the conditional statements? If the measures of two angles have a sum of 90º, then the angles are compl