britanyflores britanyflores
  • 19-09-2017
  • Social Studies
contestada

12 pencils cost $2.00. what is the cost per pencil

Respuesta :

alkskckxkjsbbfn alkskckxkjsbbfn
  • 19-09-2017
wouldn't it be 16 cents
Answer Link
snyder626
snyder626 snyder626
  • 19-09-2017
$2.00 / 12 = .1666
Since the 6 is greater than 5, round up to next highest number.
1 pencil cost .17
answer is 17 cents for 1 pencil
Answer Link

Otras preguntas

what is the scientific notation for 568 billion?
What was the cause of Shays’ Rebellion? A) Shays and his supporters did not accept the relief measures provided by the state. B) Farmers were frustrated that
The delegates at the constitutional convention met to ?
What type of constitution does Venezuela have?
Multiply: (3x2)(6x4).
Some Latin-American hummingbirds have bills that are long and curved, matching long and sharply curved flowers in their environment. The hummingbirds can easily
What percent of 84 is 12. Answer and equation.
How did the colonists protest the proclamation of 1763?
A comma may be used correctly to do any of the following Except____ (a) join sentence when used with a conjunction. (b). set off an introductory word, clause,
What is 152,909 rounded to the nearest hundred thousand