prettyeyesofiaowlqst prettyeyesofiaowlqst
  • 21-09-2017
  • Mathematics
contestada

If cheese is $4.40 per kilogramme, what should I pay for 200 grammes?

Respuesta :

tatopotato
tatopotato tatopotato
  • 21-09-2017
If it's 4.4 per kilo, and a kilo is 1000 grams, that means you divide both the 1000 and 4.4 by 5 (since 200/1000 is equal to 1/5). So, you should pay $0.88 for 200 grams.
Answer Link

Otras preguntas

Three variables N, D, and Y , all have zero sample means and unit sample variances. A fourth variable is C = N + D. In the regression of C on Y , the slope is 0
Under the Articles of Confederation, the newly founded American republic had a unicameral Congress based on equal representation. How did the members of the Con
How much water did all the students drink on Wednesday? Explain how you figured it out. Make sure to use complete sentences and be very clear in your explanatio
How are economics and politics linked in Central America?
What are the three-step of publications of legislation?​
Analyze the reasons why people originally moved out of the Sahara region and chose to settle in the Sahel.
How would accountants estimate the amount of a company's uncollectible accounts expense? Multiple Choice - All of these answer choices are correct. - Consider
Which climate type covers the majority of the interiors of the Iranian Plateau and the Anatolian Peninsula?
|x|=6 I don't know what the answer would be ​
Could someone please help me with these questions for art? I've answered them but I'm not quite sure.