maiypopk12
maiypopk12 maiypopk12
  • 17-10-2017
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different brands of cat food. Brand Cost A $0.88 for 4 oz B $1.05 for 5 oz C $1.60 for 8 oz D $2.28 for 12 oz Which brand costs the least per ounce? A B C D

Respuesta :

tako78
tako78 tako78
  • 17-10-2017
U gotta divide the price by the oz to get the lowest price and it should be D
Answer Link

Otras preguntas

What information should you gather before writing an outline? a. topic, audience, purpose, and details b. topic, purpose, details, and outline c. audience, topi
Why is it important to preserve farmland? Farmland provides an important oxygen source for urban areas. Farmland moderates the temperature of urban areas. Farml
Identify the complete adverb clause. Let's write our compositions now so that we can go to the basketball game.
do viruses have liquid cytoplasm?
what times what equals 6
Who has the power to grant a pardon
what is 810 divide by 9
It requires 15 gallons of mulch to cover 5 flowerbeds.How many gallons are needed to cover 7 flowerbeds?
Jason and Kyle both choose a number from 1 to 10 at random. What is the probability that both numbers are odd?
what language was used by scholars and members of the clergy during the middle ages