amagineo4 amagineo4
  • 20-10-2017
  • Mathematics
contestada

Unit rate of 14.25 for 3 pounds of deli meat

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 20-10-2017
To find the unit rate, you have to find how much each pound costs

so 14.25/3 is the expression that will get you the answer

14.25/3= 4.75

4.75 per pound is your answer

hope this helps
Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-10-2017
to work out each pound u do 14.24 divide 3 =4.75

so 1 pund=4.75

hope this helps brainliest g:)
Answer Link

Otras preguntas

Wesley is eight and has been diagnosed with autism spectrum disorder. his symptoms include an extreme unresponsiveness to adults and a lack of meaningful speech
Romeo and Juliet I need help please
The Biblical account of Moses and the burning bush is a miracle of intervention. True or False ?
Which graph is correct? No horizontal shift,cosine, amplitude=2 and period of 2pi/3
Which of the following algebraic equations could represent the sentence, "The product of a number and five is 11"? x + 5 = 11 x - 5 = 11 = 11 5x = 11
what is the answer????
In the last quarter of​ 2007, a group of 64 mutual funds had a mean return of 4.8​% with a standard deviation of 5.8​%. If a normal model can be used to model​
Use DeMoivre's Theorem to write the complex number in trigonometric form.
________ pricing strategies work best in markets where no "elite" segments exist or in highly competitive markets where similar products are trying to gain a fo
write one sentence in spanish using a conjugated verb form of tener (to have) in the present tense