Cdayamelainto Cdayamelainto
  • 20-10-2015
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

tXx tXx
  • 20-10-2015
it is  $7.75 because 4.50 divided  by 2 is 2.25 So 2.25+4.50 is 7.75
Answer Link
BasicMath
BasicMath BasicMath
  • 20-10-2015
4.50 ÷ 2 = 2.25 2.25 + 4.50 = $7.75. The answer is $7.75
Answer Link

Otras preguntas

a baseball team has 12 players and the coach wants to pick which five players will start today's game how many combinations are there to the coach to choose fro
Help Asap! 30 points! There are a total of 78 baseball and football cards in a box. The ratio of baseball cards to football cards 8 : 5. How many baseball cards
george and jim were brother were brothers who were each left an inheritance of $20,000. George invested his money in an account for 5 years at an annual interst
Who wrote the Aeneid, an epic poem about Rome's past? 1. Cicero 2.Ovid 3.Horace 4.Virgil
PLZZ ASAP THIS IS MY LAST QUESTION ON THE QUIZAt a zoo, the lion pen has a ring-shaped sidewalk around it. The outer edge of the sidewalk is a circle with a rad
Subtract. (−3.5x+7)−(5.3x−4) Enter your answer, in simplified form
how do i solve (15÷5)x3+(18-7)= ?
Which describes the period after the Pax Romana? 1.violence and instability 2.peace and harmony 3.lower taxation and increased violence 4.higher taxation a
What would be the total volume of the new solution when it is changed from 0.2 M to 0.04 M? 0.02 mL 0.08 mL 2 mL 50 mL
What city in southern Mexico do tourists often visit on vacation