Respuesta :
To do this, we must find the unit rate. 20 / 8.20 = $2.44
Now, we multiply that by 5, and that gives us $12.20
5 balls cost $12.20
Now, we multiply that by 5, and that gives us $12.20
5 balls cost $12.20
Here is your answer:
If 20 tennis balls cost 8:20$ then divide 20 by 8.20:
First set up the equation:
20.00÷8.20=
Now solve:
20.00÷8.20=2.433902439
Or 2.43
Your answer is 2.43$ for five balls!
Hope this helps!
Have a great day!
If 20 tennis balls cost 8:20$ then divide 20 by 8.20:
First set up the equation:
20.00÷8.20=
Now solve:
20.00÷8.20=2.433902439
Or 2.43
Your answer is 2.43$ for five balls!
Hope this helps!
Have a great day!