ginatownsend281
ginatownsend281 ginatownsend281
  • 16-11-2017
  • Mathematics
contestada

You have $15 to buy a sketch pad and some pens The sketch pad costs $11 Pens cost 40 cents each How many pens we can buy?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 16-11-2017

15-11 = 4

 so you have $4 for pens

4/0.40 = 10

 you can buy 10 pens

Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-11-2017
You can buy 10 pens I think :)
Answer Link

Otras preguntas

Using context clues, infer the meaning of the word marvel (2.2.102), and write your definition on the line next to “Inferred Meaning.” Then, look up marvel in t
A line intersects the points (-2, 11) and (-1, 18). m = 7 Write an equation in point-slope form using the point (-2, 11). y – [?] : = (x-
what modes of transportation improved the nations economy
Tu y yo ____mi perro en la parque (encontrar) Complete with preterite verb form
When Fran began training to become a professional swimmer, she could swim only 2/3 of the number of laps she can now swim in a session. If Fran can now swim 48
Create a Top Five list of events related to westward expansion that affected African Americans. Explain your reasoning for the item you ranked as the #1 event w
introduces the character, setting, time, background,and the conflict
Laura's water bottle holds 8 fluid ounces. How many times can she fill her water bottle with 4 quarts of water? Hint: There are 32 fluid ounces in 1 quart.
If you want to prove you have correctly found the solution to a linear system, why do you have to substitute the solution into both equations?
can you help me out on these please