bryce224 bryce224
  • 16-11-2017
  • Mathematics
contestada

Evarado paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store. Determine the cost of 3 eggs.

Respuesta :

Cheshiro
Cheshiro Cheshiro
  • 16-11-2017
A dozen eggs is 12 eggs.
Divide 1.12 by 12
1.12/12=0.93
Then multiply it by 3
.093*3=.28

3 eggs would cost you 28 cents.
Answer Link
vikafrozzen
vikafrozzen vikafrozzen
  • 03-09-2021

Answer:

$0.28 for 3 eggs

Step-by-step explanation:

Sense a dozen eggs cost $1.12 and you need to find the cost of 3 eggs you do 12x3=3.36 so next you divide the numbers 3.36x the 12 Which equals $0.28 so 3 eggs cost $0.28

Answer Link

Otras preguntas

A parallel circuit differs from a series circuit in that a. it needs less voltage. b. there's more resistance in the circuit. c. it has more than one path fo
Alexander bickel created the phrase ________ for the tension that exists for representative government when unelected judges have the power to strike laws passe
7/12-9/8(2x-1)-5/6(3x+2)
what are five types of properties
Which of the following statements is correct? A. Children need adults to be responsible leaders B. Setting limits give children skills in problem solving C. Set
Help Me for number 1 & 2
How does surface air flow in a midlatitude cyclone in the northern hemisphere?
What is the concentration of a solution made by diluting 45 ml of 6.0 m hcl to a final volume of 750 ml?
URGENT!!!! PLEASE HELP SHOW WORK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PLEASE!!!!!!! I HAVE BEEN WAITING SO LONG!!!!!!!!!
Select one: a. D, F b. D, E c. A, D d. C, F