gfrancoisjean04 gfrancoisjean04
  • 19-11-2017
  • Mathematics
contestada

you can buy 3 Apple at the Quick Market for $1.14 you can buy 5 of the same apples at the stop and save it for $2.55 which place is better buy

Respuesta :

XxSlayAllDayXx
XxSlayAllDayXx XxSlayAllDayXx
  • 19-11-2017
Hi there friend :)


 Your answer is the Quick Market, because if you take the price 1.14 and divide it by 3, you get 0.38 and also you divide 3 by 3 to get 1, so the current step right now looks like this, 1.14/3, and if you do the same with the price 2.55 and divide it by 3, you get 0.85, so since 38 is a lesser number than 85, The Quick Market would be a better buy.



Hope this helps :)


Have A Happy Thanks Giving Break with Family and Friends
-xoxo-
-Ans-
Answer Link

Otras preguntas

find the volume of each sphere, both in terms of pi and to the nearest tenth. use 3.14 for pi
Do 1 gallon and 8 pints represents the same amount
Give this topic sentence : Swimming is really the health exercise anyone can do. What other detailed sentence you can say about the topic sentence.
convert to fraction .34
convert to fraction .34
convert to fraction .34
find the area of a triangle with the following dimensions: a = 12 yards b=16 yards and c=24 yards round to the nearest square yard
find the area of a triangle with the following dimensions: a = 12 yards b=16 yards and c=24 yards round to the nearest square yard
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
I need the inequality answer.florence wants to buy onions and doesn't want to spend no more than $3. Can she buy 2.5 pounds ? They are 1.25 pound