damien17wil damien17wil
  • 20-11-2017
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for
$6
What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

Professor1994 Professor1994
  • 09-11-2018

Answer: The cost for 1 lemon is $0.75.


Solution

Peter bought 8 lemons for $6. What was the cost for 1 lemon?

We can use a rule of three to solve this problem:


If 8 lemons cost  $6

  1 lemon    cost   x


x=(1 lemon)($6) / (8 lemon)

x=$(6/8)

x=$0.75

Answer Link
visqueld
visqueld visqueld
  • 09-04-2021

Answer:its 0.75 trust me got right

Answer Link

Otras preguntas

what is the meaning of accelerating brainliest and 100 pt
In what direction does the Big Thompson river flow?
Let P = {p1, p2, · · · , pn} be a set of points on the x axis with each point pi , 1 ≤ i ≤ n, represented by its coordinates. Design a greedy algorithm to find
Reason for waters unique properties due to its charges being like a magnet
what is 54.387 rounded to the nearest tenth and then multiplied by 100​
Suppose the U.S. president wants an estimate of the proportion of the population who support his current policy toward revisions in the health care system. The
Apply the distributive property to create an equivalent expression. −9⋅(5j+k)=
Why did the US invade cuba ?
Isosceles triangle DEF has base angles D and F. If DE = (4x + 10) and EF = (8x – 2), what is the value of x, and what is the value of DE? Please show all work!
Essie has an offer from a credit card issuer for a 0% APR for the first 60 days and a 19.34% APR afterwards, compounded daily. What effective interest rate is E