GEORGEWASHINGTON11
GEORGEWASHINGTON11 GEORGEWASHINGTON11
  • 17-01-2018
  • Mathematics
contestada

Gatorades are on sale for 3 for $5 at Acme. How much will it cost to buy just one Gatorade? Please explain why

Respuesta :

cdw2014
cdw2014 cdw2014
  • 17-01-2018
If three cost $5, then we can find the individual cost of each Gatorade by dividing 5 by 3.

5 / 3 = 1.67 dollars per Gatorade.
Answer Link

Otras preguntas

which textile industry innovation put all stages of manufacturing under one roof? a, child labor b. cottin gin c. factory system d. interchangable parts
List of solid mixtures in a classroom
what was one result of the European commercial revolution
Which is the best estimate of the capacity of a pitcher of water? A. 1,000 pints B. 1 pint C. 1 gallon D. 1,000 gallons
Which describes how the pronoun is used in the sentence? Grandmother has given the African masks to Brendan and me. A. direct object B. subject C. object of a p
Is the following statement true or false? Providing background information will help readers follow your essay.
The total score in a football game was 72 points. The winning team scored 12 points more than the losing team. How many points did the winning team score
What kind of energy is stored in a flashlight battery enabling it to function? electrical energy, chemical energy, mechanical energy, or gravitational energy ?
A goal of modern-day religious fundamentalism is to (1) combine the religious teachings of Islam and Christianity (2) maintain traditional religious value
What might that footnote provide to help Karim better understand the myth?