lizette345
lizette345 lizette345
  • 16-12-2015
  • Mathematics
contestada

on call 3.5 hour $10 talk time 1/2 hour $1.25 what is the unit rate in dollar per hour for each company

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 16-12-2015
48. On call = 3.5 hours for 10 dollars => ½ hour for 1.25 dollars. Now, let’s solve the unit rate for each company first = 3.5 hour / 10 dollars => 10 / 3.5 => Unit rate is 2.9 dollars/hr Second company = ½ hour for 1.25 dollars => 1.25 / .5 => 0.25 dollars / hr. Thus, the first company pays better than the second one because it pays 2.9 dollars every hour of talk compare to the 2nd one which pays only 0.25 dollars per hr.
Answer Link

Otras preguntas

278 ÷2 work out please help
The size of a large milkshake is 1.4 times the size of a medium milkshake. Write 1.4 as a percent
Why did the Egyptians need hieroglyphics?
In 1885, why couldn't foreign workers travel to American to work?
If a student wants to be considered for financial aid, who is required to fill out the FAFSA? the school counselor your senior advisor the student with parent
Which part of a story line occurs at the very end of a narrative? climax resolution falling action rising action?
1kg is equal to 100 g 10000dg 1000 mg 1000 cg
each leg of a 45 45 90 triangle has a length of 6 units what is the length of its hypotenuse?. . a 6 units. . b 12 units. . c 3 square root over 2 units. . d 6
craig grades 9 test every 22 minutes if craig has 63 test to grade how long will it take him
sentence on Continental drift