abigailwhite2383 abigailwhite2383
  • 17-02-2018
  • Mathematics
contestada

At a store, apples cost $5 for 2 pounds. Which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples? $0.40 per pound, $2.50 per pound, $3 per pound ,$10 per pound

Respuesta :

PeytonBrainly
PeytonBrainly PeytonBrainly
  • 17-02-2018
2 pounds = $5
1 pound = $5 / 2 = $2.50

The answer is $2.50 per pound
Answer Link
joseph7177
joseph7177 joseph7177
  • 03-02-2021

ANSWER IS BELOW.

↓↓↓↓↓↓↓

.

Ver imagen joseph7177
Answer Link

Otras preguntas

A girl weighs 200 newtons. How much work does she do climbing 10 meters of steps?
What Does Pie Equal if it is not available
What type of lines are  4x + 8y = 10 and  4x - 2y = 21 ?
If light moves from left to right along the x-axis, then the electric field line vibrates along what?? :(
If light moves from left to right along the x-axis, then the electric field line vibrates along what?? :(
differenciate by first principles f(x) = 4x²-4x-3
Cite examples of organisms that reproduce sexually and those that reproduce asexually
differenciate by first principles f(x) = 4x²-4x-3
Which of the following is incapable of reproducing outside a host cell? -alga -mold - moss -virus
eassy on hard work leads to success