Gdisbuddhsonshsu6666 Gdisbuddhsonshsu6666
  • 20-01-2016
  • Mathematics
contestada

Paid $4.59 for 5.4 pounds of pears, what's the unit rate

Respuesta :

thetwicepianist
thetwicepianist thetwicepianist
  • 20-01-2016
0.85/lb

you divide 5.4 by 4.59
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 20-01-2016
$4.59/ 5.4 pounds of pears= $0.85/pound of pears.

The unit rate is $0.85/pound of pears~
Answer Link

Otras preguntas

Why Did Germany Need A New Government In 1919?
Why does Mr. Jabez Wilson write so much in "The Red-Headed League"?
Determine which system below will produce infinitely many solutions. -4x + 6y = 20 4x - 3y = -2 -2x + 4y = 18 4x - 8y = -36 3x - 2y = 5 -6x - 4y = -10 5x - 3y =
10 is what percent of 60
Find a8 for the geometric series with r=2, s8=1020, and a1=4
Why did Mexicans move to the American Southwest in the 1920s?
The bankruptcy of which company initiated the Panic of 1873?
The circumference of a circle is 704 cm,find its area
A planet’s gravity is related to which of the following? (Points : 5) orbit weight and density surface area mass and size A? What
The projection screen in the school auditorium is five times as long and 5 times as wide as the screen in the library. The screen in the library is 4 feet long