Seudónimo Seudónimo
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

franco is buying grapes by the pound for every 5 pounds he pays 12 dollars. how much does 1 pound of grapes cost?

Respuesta :

Blueburd15
Blueburd15 Blueburd15
  • 21-01-2016
12/5 = 2.40

$2.40 per lb

Answer Link

Otras preguntas

Was it possible for us to ride from Anchorage to Homer, could we accomplish our goal of biking the 215-mile Kenai Peninsula in just one day? run-on correc
What imagery is Thomas Harding using in this excerpt from “The Darkling Thrush”?
which cellular structures are the machines that build protein? where are they located?
Could someone help me with number 5 because I suck at perimeters
The process of ____________ increases genetic variability as it produces gametes for sexual reproduction.
Stanley is dividing 7 cookies so he can eat little pieces throughout the day. He wants to divide each cookie into 's. How many pieces will there be in 7 cookie
Which endocrine gland controls all of the other endocrine glands?
In order to support his theory of evolutionary change, Charles Darwin concentrated his studies on the many species of finches in the Galapagos Islands. Darwin n
What is ocean dumping?
A standard showerhead in Reyna's house dispenses 9 gallons of water per minute. Reyna changed this showerhead to an energy-saving one. The equation shows the am