2POP4M3
2POP4M3 2POP4M3
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes.What is the cost for 1 pound of tomatoe

Respuesta :

Blueburd15
Blueburd15 Blueburd15
  • 21-01-2016
9.56/4 = 2.39

$2.39 per lb.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-01-2016
$2.39 To get answer you must divide 8.56 by 4 pounds to get the cost of 1 pound of tomato.
Answer Link

Otras preguntas

At the Last Chance Filling Station, gas costs $1.60 a gallon. Trevor paid $32.00 to fill his tank. How many gallons of gas did he buy? Explain please Brainliest
PLEASE HELP ME?!? ID LOVE YOU FOREVER!! Find the discount on a leather recliner with a regular price of $280 if the recliner is 10% off. What is the sale price
Escoge la mejor respuesta. A Rosa viajar a España.
Use the factor theorem to determine if (x-4) . is a factor of x^5 - 3x^4 - x - 3
5x - 2y = -482x + 3y = -23Solve for x and y
I really need help with this... Refer to Explorations in Literature for a complete version of the poem 1. Which statement best expresses a theme of the poem "Lo
Describe a real world situation that could be modeled by dividing 2 rational numbers?
Write the equation of a line through the points (−7,14) and (−21,28) in slope-intercept form
Compare 4 x 10^6 and 2 x 10^7. A) 2 x 10^7 is 7 times larger than 4 x 10^6 B) 2 x 10^7 is 6 times larger than 4 x 10^6 C) 2 x 10^7 is 5 times larger than 4 x
Find the value of x.