starbuckscatlover starbuckscatlover
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

tabitha bought peppers that cost $0.79 per pound. she paid $3.95 for the peppers. How many pounds of peppers did she buy

Respuesta :

MermaidMia
MermaidMia MermaidMia
  • 21-01-2016
5 because $3.95 divided by 0.79 equals 5
Answer Link
cassy5
cassy5 cassy5
  • 21-01-2016
0.79 divided by 3.95 is 5 so she bought 5lbs
Answer Link

Otras preguntas

The total energy of motion in the particles of a substance is called
When did the titanic sink
can someone plz answer my questions plz I'm on a time limit
When the sun warms a swimming pool,heat is transferred through ?
For each of these word problems, determine if the answer can be found using the division problem 125 ÷ 12. A group of twelve art students are visiting a local a
My mother she is nice correct or incorrect
What is the moral lesson in "The Devil and Tom Walker" by Washington Irving? A. Thrift is wise. B. Greed does not pay. C. Never trust the devil. D. Ambitio
The equipment operates 5 days a week for 12 hours each day according to last weeks production numbers shown in the table how many feet of chain were produced p
The backbone of the double helix has an alternating molecules. what do you call these alternating molecule?
please help me with this science question! im confused... Brainliest, thanks, rattings, etc.