stankeyleg176 stankeyleg176
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

Tabitha bought peppers that cost $0.79 per pound. She paid $3.95 for the peppers. How many pounds of peppers did she buy?

Respuesta :

MermaidMia
MermaidMia MermaidMia
  • 21-01-2016
5 because $3.95 divided by $0.79 equals 5 pounds.
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 21-01-2016
$3.95* (1 pound/ $0.79)= 5 pounds.

Tabitha bought 5 pounds of pepper~
Answer Link

Otras preguntas

which has more volume a cube of sides measuring 4 units each or a sphere with a radius of 3 units
How are tapirs adapted to the rainforest?
Why is nonpoint source pollution potentially more harmful than point source pollution?a.Nonpoint source pollution disrupts the water cycle.b.Nonpoint source pol
How are tapirs adapted to the rainforest?
is -.65 a rational or irrational number and why?
What are three ways that magma can form
Which sentence does not contain any punctuation errors?   A. Add these names to the list of conference attendees: Abbott; C
explain what a variable is in an addition or subtraction expression
what is the square root of 216?
How much of each gas is there in 100cm3 air?