answer9 answer9
  • 21-01-2016
  • Mathematics
contestada

find the unit rate for $2.50 for 5 ounces

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 21-01-2016
27. Find the unit rate for $2.50 for 5 ounces Let us first analyze the problem to be able to know what is the unit rate that we are looking for. => 2.50 dollars is the price => 5 ounces is the weight Now, let’s solve for the price of each ounces If 5 ounces will costs 2.50 dollars, then how much will each ounce costs then? => 2.50 dollars / 5 = 0.5 ounce Thus, the unit rate is: => 0.5 ounce per dollars or 0.5 ounce/dollar
Answer Link
JohnN589 JohnN589
  • 21-01-2016
Answer:
= 0.5 dollars (cents) per ounce

Work

(in file) 
Ver imagen JohnN589
Answer Link

Otras preguntas

Vitamin ___ is the only vitamin the body can produce naturally.
Work each of the following problems involving percents. What is 45 percent of 275?
What does the word Psychology means ?
On earth, 1 kg = 9.8 = 2.2 lbs. On the moon, 1 kg = 1.6 n = 0.37 lbs.
13. a drug called pilocarpine is prescribed by ophthalmologists to be dropped in the eye to control what condition? a. eye infection b. eye allergy c. fungal in
select the correct adjective form of pass.
the first stage of the body's reaction to stress is known as the _______ stage. a. exhaustion b. alarm c. termination d. resistance
in "the most dangerous game" how does the matter of scruples highlight a major diffrence in the personalities of rainsford and zaroff?
to run for the senate a candidate must be
What is 20 rounded to the nearest ten