Ashleyburnett81
Ashleyburnett81 Ashleyburnett81
  • 19-03-2018
  • Mathematics
contestada

how much money would you spend if you were 2 by 4 bags of Doritos it cost $3.55 per bag show the equation how you got the answer

how much money would you spend if you were 2 by 4 bags of Doritos it cost 355 per bag show the equation how you got the answer class=

Respuesta :

FrostByte
FrostByte FrostByte
  • 19-03-2018
3.55 x 4
thats the amount per bag times the number of bags you buy. 
use a calculator and you get $14.20

ANSWER-------> $14.20
Answer Link
Zoey04 Zoey04
  • 19-03-2018
Equation :

[tex]y = 3.55x[/tex]

[tex]y = 3.55(4) = 14.20[/tex]

~~

You would spend $14.20
Answer Link

Otras preguntas

Under the privileges and immunities a state must
Using the formula 1/x=1/y-1/z, express x in terms of y and z.
Can some one do these for me plzzz I need it ASAP
Vectors hw, plz help
(Brainliest Question) “I Am Offering this Poem” BY JIMMY SANTIAGO BACA I am offering this poem to you, since I have nothing else to give. Keep it like a warm co
Help I’m getting stuck
Which of the following groups are directly involved in national security and are also the three top departments within the executive branch?
Solve and simplify D/(1/6)=4/9
How to get better at division
I’ve got this and one more