triggernugget05
triggernugget05 triggernugget05
  • 19-03-2018
  • Mathematics
contestada

for which store would 7 pounds of apples cost exactly $13.23

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 19-03-2018
$13.23 for 7 pounds of apples is a unit cost of

$13.23/(7 lb) = $1.89/lb

Which store has a price of $1.89/lb?
Answer Link

Otras preguntas

Which term CANNOT be used as a reason in proof? A. Unproven theorem B.postulate C. Proven theorem D. Definition
According to the thirteenth amendment, who could be forced to work without pay?
The cell membranes in your body are primarily composed of which type of macromolecule?A.lipidsB.proteinsC.nucleic acidsD.carbohydrates
What was the name given to the disagreements between the United States and the Soviet Union at the end of World War II? 20 POINTS IF YOU ANSWER THIS :p (No gues
Which President was initially responsible for campaigning for a North American common market, leading to the passage of NAFTA? Question 7 options: George H.W.
What were two things listed in the petition of right that the king could no longer do?
What were some of the reasons why Leonardo da Vinci's technical ideas were not published?
The space race was the rivalry in the exploration of space between the United States and the Soviet Union.   Please select the best answer from the choices prov
Is the scientific method a linear process?
could some one help me with this problem? 13 - 8.1 =