Modemorin1258 Modemorin1258
  • 21-03-2018
  • Mathematics
contestada

In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88

Respuesta :

jacobb301 jacobb301
  • 27-03-2018
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
Answer Link

Otras preguntas

which of the following does not occur during jing mei woos first joy luck club meeting
Assume that ABD has a measure of 105. Assign a variable and write an equation that will help you determine the measure of DBC.
What is the surface area of a sphere with a diameter of 10 inches? A. 40π in2 B. 100π in2 C. 20π in2 D. 50π in2
Romeo and Juliet Act V, Scene 3 1. Why is Friar John not able to go to Mantua and deliver Friar Lawrence’s message to Romeo?
BRAINLIEST ASAP! What are chemical formulas? Give an example of a chemical formula.
A public transportation department measures the distance from a location using displacement vectors. To ride the bus to work for a discounted amount, you have t
help me with this question
if cot0= 1.5 find tan0
If the political conservatism of female students who join sororities is greater than that of female students who do not, the gap in the political attitudes of t
The japanese government has proclaimed that its snow is different from that found in any other region of the world. as a result, all snow skis marketed in japan