dondon17
dondon17 dondon17
  • 21-03-2018
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20 how much did each kilogram of flour cost?

Respuesta :

cassietovar1 cassietovar1
  • 21-03-2018
2.56 that would be the answer to your question!
Answer Link
ematharu7280
ematharu7280 ematharu7280
  • 21-03-2018
7500 grams = $19.20
7.5 kg = $19.20
7.5 kg / 7.5 = $19.20 / 7.5
1 kg = $2.56

Unit Rate = $2.56 per kilogram
Answer Link

Otras preguntas

A dog sniffs around the outside of a circular flowerbed. When he gets back to his starting point he has walked 78.5 feet.
find the mean median and mode and range for each data set. (10.2, 11.5, 299.7, 15.5, 20, 8.4 24, 12.7)
Which of the following is the best example of an installation issue. A. A computer can’t find the file that it needs to perform an operating system function. B
Help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
which theme did poe mainly address in the story
Leg-Leg TheoremMatch the reasons with the statements in the proof to prove that triangle ABC is congruent to triangle ABD, given that AB ⊥ BD, AB ⊥ BC, and AC =
To participate in a designated driver program and be provided with complimentary nonalcoholic drinks you must meet certain criteria, which are: a.be part of a g
How does a large change in temperature or pH affect proteins? They eliminate all of their essential amino acids. They change their amino acids into fat
how is a function different from a relation in math
Whose point of view would most likely tell a story about a 19th-century sea voyage with a suspicious, cynical tone? A. A poor stowaway who sneaks on board hopin