A company invests $94,000 for equipment to produce a new product. each unit of the product costs $11.20 and is sold for $16.98. let x be the number of units produced and sold. (a) write the total cost c as a function of x. c(x) = incorrect: your answer is incorrect. (b) write the revenue r as a function of x. r(x) = incorrect: your answer is incorrect. (c) write the profit p as a function of x. p(x) =\

Respuesta :

Number of units = x

(a) c(x)= $94000 + 11.2x

(b) r(x) = 16.98x

(c) p(x) = 16.98x - 11.2x - 94000
     p(x) = 5.78x - 94000