Respuesta :
Well to solve this, we need to multiply. Since he can do 24 payments of $95, that would cost $2280 or 30 payments of $80, that would cost 2400. So doing 24 payments of $95 is the cheapest option and it is cheaper by $120. Hope this helps!
So to answer this question all you really need to do is to multiply this so you would do 24 times 95 that would get you 2 280 and for the other one you could do 30 times 80 witch would get you to 2 400 so option one is easier:)