agencyd3p7gdwn agencyd3p7gdwn
  • 20-04-2018
  • Mathematics
contestada

Malcolm bought 6 bowls for $13.20. whats the unit rate


need the work

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 20-04-2018
Hello!

You have to find the cost of one bowl

To find this you take the cost of all the bowls and divide it by the amount of bowls

13.20 / 6 = 2.2

The answer is $2.20

Hope this helps!
Answer Link
kfermin96p77c9x
kfermin96p77c9x kfermin96p77c9x
  • 20-04-2018
you just multiply 16 times 3.20

3.20
× 16
-------
$51.20
Answer Link

Otras preguntas

Genetic engineering is used in the biotechnology industry to? (1) eliminate all infections in livestock (2) synthesize hormones such as insulin and human growt
if a triangle has 3 side one is 12 one is 72 what is the last sude
How was the Queen of Hawaii?
G=H(q+Q)for Q Solve for Q I dont understand how to do this.
What is the vertical asymptote for the function f(x) = ln(x + 4) - 2? Be sure to write your answer as an equation for a line.
what is the KE of a 1 kg ball traveling at 30 meters per second?
if a triangle has 3 side one is 12 one is 72 what is the last sude
if n is a positive integer, for what values of n is the function f(x) =x to the power of na) evenb) odd
in what year did the civil war being?
1) what is the meaning of commutative property?2)what is the meaning of distributive property?3)what is the meaning of associative property?