HughThomas4 HughThomas4
  • 17-02-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or buy a 4-pound bag of the same dog food for $5.38. Which is a better buy? Show your work

Respuesta :

ElleGee
ElleGee ElleGee
  • 17-02-2016
$7.40/8 = $0.93 per pound
$5.38/4 = $1.35 per pound

The 8-pound bag of dog food is a better buy.
Answer Link

Otras preguntas

67.5 Divided by 2.25 show work please:(!!
la clase ____tarde todos los días comencé comenza comienza comenzó
What was the significance of the cotton gin on economic and social growth in the US?
Help me with this please
You invest $3,287 in a savings account with a fixed annual interest rate of 9% compounded monthly. What is the account balance after 4 years?
A trait is a character quality. True or False
the difference between prokaryotic and eukaryotic gene regulation
What is the average rates of change of f(x) = x2-5 over the interval [-2,0].
Which term refers to the blank areas surrounding a document page? *
How has Dally’s character developed from the beginning of the book until now? Why does Dally decide to rob the grocery store? Use text evidence. (Page 153-154)