hellboy87flax hellboy87flax
  • 19-04-2016
  • Mathematics
contestada

Juan bought some video games. Define a variable and write an expression to show the total cost of the games if each game cost $16

Respuesta :

DevynS12
DevynS12 DevynS12
  • 19-04-2016
The variable is the amount of games he bought (x).
X * $16 = Y dollars.
Lets say there were 2 games he bought. 2 = X
2 * 16 = 32.
Pleases rate Brainliest answer, I need points!
Answer Link

Otras preguntas

I really need help!!!!!!!!!!!
what is the acceleration of a 3 kilogram object if a force of 36 Newtons is applied to it
Question 1 Raymond Moley, Rexford Tugwell, and Adolf Berle formed the core of the group of advisers to FDR known as the _____________. Brain Trust Three Horsem
"Perhaps," said General Zaroff, "you were surprised that I recognized your name. You see, I read all books on hunting published in English, French, and Russian.
Why was General Scott's Anaconda Plan NOT well-received?A.It was written with too much detail.B.It clearly showed that the South was stronger.C.It called for a
EEEK! 5 Points for anybody willing to help
I need help with d 1 to d 3. I don't understand what to do.
A 500-gram bag of granola costs $4, and a 2-kilogram bag of granola cost $15. What is the least expensive way to buy 2,000 grams of granola
Find the slope of the straight line that passes through (–2, –4) and (3, –5).
The food combination that contains the most fat is: a. butter, milk, and corn oil c. meat, milk, and eggs b. bread, fruits, vegetables, and meat d. bread, v