ramiyahcoatney12 ramiyahcoatney12
  • 19-03-2020
  • Mathematics
contestada

mavis spends 1 1/4 hours on the bus every weekday(monday through friday). how many hours is she on the hus each week?

Respuesta :

ChaseNeedsHelp
ChaseNeedsHelp ChaseNeedsHelp
  • 19-03-2020

Answer:

6 1/4 hours

Step-by-step explanation:

You have to take the time she is normally on the bus and multiply it by 5 because that is all the days she is on the bus

Answer Link
wolf1728
wolf1728 wolf1728
  • 19-03-2020

Answer:

Total hours per week = 11/4 * 5 = 55/4 which equals

13 3/4 hours = 13.75 hours = 13 hours 45 minutes

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes the relationship between heat, internal energy, and thermal energy? Internal energy is heat that flows, and heat is the part of thermal ene
determine the thrust produced if 1.5 x 10^3 kg of gas exits the combustion chamber each second, with a speed of 4.00 x 10^3 m/s.​
An elevator filled with passengers has a mass of 1,700 kilograms and accelerates upward from rest at a rate of 1 meters/seconds 2 for 1.8 seconds. Calculate th
TYPES OF MAPS.1._____ map shows variations of income across a geographic area. 2._____ map shows the shape of Earth's surface. 3._____ map shows the st
9q + –23 = –77 q = _______
In a poll of 745 randomly selected adults, 591 said that it is morally wrong to not report all income on tax returns. Use a 0.01 significance level to test the
Jackson is three times as heavy as Andrew. If the sum of their weight is 360 pounds, find Andrews weight​
are these fractions equivalent 1/11 2/22
9q + –23 = –77 q = _______
A 2-yard piece of ribbon costs $32.04. What is the price per foot?