AaliyahRhodes101 AaliyahRhodes101
  • 20-04-2020
  • Mathematics
contestada

Sierra is buying treats for her birthday party. she can spend no more that $70 on cookies that cost $7.50 per box . How many boxes of cookies can Sierra purchase

Respuesta :

cydug54 cydug54
  • 20-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
softxxie softxxie
  • 20-04-2020

Answer:

9 boxes of cookies

Step-by-step explanation:

70/7.59=9.333

Answer Link

Otras preguntas

A line is drawn on a coordinate grid by the equation x = 5. Which of the following lines would represent a row perpendicular to it? A. a line containing the po
combine these radicals[tex] - 12 \sqrt{12} - 2 \sqrt{3} [/tex]​
Whats the worst Zodiac sign and why?Whats your Zodiac sign? have a nice day ♡​
5. Find the measure of the indicated angle.
Which is the best buy? $4.08 for 12 candy bars $3.10 for 10 candy bars $3.85 for 11 candy bars $3.64 for 13 candy bars
please help me im really stuck and tryna finish this
When two hydrogen atoms combine with one oxygen atom, what is the result? A. solution B. compound C. mixture D. none of the above
DEFINE FOR BRAINLIEST Mountain Men- Oregon Trail- Brigham Young- Treaty of Fort Laramie- Stephen F. Austin- Antonio Lopez de Santa Anna- autonomy-
Which of these expressions are equivalent to -42x + 84? *choose two correct answers* A. -3(-14x - 28) B. 3(-14x + 28) C. -14(3x - 6) D. -14 (- 3x - 6)
Groups of muscles in the head direct the actions necessary for............a. chew and swallowb. to chew and to swallowc. being chewed and swallowingd. chewing a