LilyPerez24
LilyPerez24 LilyPerez24
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

dorothy bought 4 boxes of chocolates for $12
find the unit price

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-10-2020

Answer:

$ 3

Step-by-step explanation:

Hi there !

4 boxes .................. $12

1 box .........................$ x

x = 1×12/4 = 12/4 = $ 3

Good luck !

Answer Link

Otras preguntas

nikooa buys a bouquet of 8 sunflowers for $18. What is the cost of 1 sunflower?
write a number that is greater than 1 in scientific notation . Explain how you know it is greater than 1 .
Shapes that are mathematical are called geometric shapes. O True False
5x-(x+3)=1/3(9x+18)-5
ASAP MULTIPLE CHOICE WILL MARK BRAINLIEST Which of the following was a Chinese product that had a high demand in Europe? Steel Lumber Tea Spices
What can we do personally to reduce air pollution
Solve x2 + 8x – 3 = 0 using the completing-the-square method. x= 4+ 13 x= 4+13 x = 4 +19 x= -4/19
You are baking muffins for your class. There are 17 total students in your class and you have baked 5 muffins. Write and solve an equation to find the additiona
Name all the landforms
If you walk at 0.75 m/s, how far will you be in 2 hours? (hint change hours into seconds) * 3.5 meters 75 meter 150 meters 5400 meters