melissaegardner melissaegardner
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 16 pound turkey cost $14.24. What was the price per pound?

Respuesta :

elinachernykh464 elinachernykh464
  • 21-09-2021

Answer:

$0.89

Step-by-step explanation:

14.24 divided by 16 = 89cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-09-2021

Answer:

0.89 cents/pound

Step-by-step explanation:

Divide the total price ( which is $14.24) by 16.

Answer Link

Otras preguntas

Describe what wetlands are
What is the connotation of the word hold?
Who was Hiram Revels?
Who is August Burns Red?
Juan bought some video games. Define a variable and write an expression to show the total cost of the games if each game cost $16
resolver ecuacion 8 = X -25
how do you calculate a 5% discount on a $49.95 CD player
The ocean’s surface temperatures vary with time of year and a. latitude. c. seasons. b. longitude. d. moon phases.
What was the main target of German submarines in World War II?
You Can see smell and taste microorganisms?