tjw398312 tjw398312
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

Elijah bought 6 shirts for $56.89. What is the unit rate of cost per shirt? Explain how did you find the unit rate.

Respuesta :

1208darsh 1208darsh
  • 21-01-2022

6x = 56.89

x = 56.89 / 6

x = 9.48 per shirt

Answer Link

Otras preguntas

Can someone give me the answer? I’m really confused
Which digit is in the thousandths place of the decimal number 3.129?
what is 26 multiplied by 5
An atom of element A has 50 protons, what would the elements atomic number be?
why was the convectional congress unable to resolve problems with brittan and spain???
So that Originally, and Naturally, there is no such thing as Slavery. Which statement is NOT presented in the article to support this central idea? Click here
When she checked the answer by estimating, it did not make sense. What error did Janice make? Janice converted a mixed number to the wrong improper fraction. Ja
1/2(x+2) =y-4 Slope= pt:
98 POINTS!! Which statement best describes the claim the authors make in this passage?
PLEASE help! one math problem!